Informacje o Mundialu

Ile drużyn gra na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej?

Ile drużyn gra na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej?

Wszyscy pasjonaci futbolu na pewno doskonale znają obowiązujący schemat rozgrywek piłkarskich Mistrzostw Świata. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że mundial przyciągnie przed ekrany również te osoby, które oglądają futbol tylko okazjonalnie. Tacy kibice wcale nie muszą znać na pamięć wszystkich reguł MŚ. Dlatego w tym artykule odpowiemy na jedno z podstawowych pytań dotyczących tych rozgrywek. Ile drużyn gra na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej i z czego wynika liczba uczestników? Zapraszamy do lektury!

Drużyny na MŚ – ile reprezentacji i kto zagra w Katarze?

Na początku warto od razu odpowiedzieć na podstawowe pytanie dotyczące tego, ile zespołów zagra na MŚ 2022? Otóż w Katarze pojawią się dokładnie 32 reprezentacje krajów z całego świata. Będą to głównie zespoły, które wywalczyły awans w czasie eliminacji lub międzykontynentalnych meczów barażowych.

Ile drużyn awansuje na Mistrzostwa Świata podczas takich eliminacji? Łącznie (wraz z meczami barażowymi) będzie to 31 ekip. Jedynym wyjątkiem jest reprezentacja Kataru, czyli gospodarz nadchodzącej imprezy. Już od wielu lat w świecie piłki nożnej obowiązuje zasada zwalniająca kraj gospodarza z obowiązku uczestnictwa w eliminacjach. Przekonali się o tym choćby Polacy, którzy w 2012 roku zostali bezpośrednio rozstawieni w drabince EURO. Wszystko ze względu na to, że tamten turniej odbywał się w Polsce i na Ukrainie.

Zasady awansu na Mundial 2022

Wbrew pozorom kwestia tego, ile drużyn zagra na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, zmieniała się wraz z upływem lat. W latach 70. XX wieku na mundialu występowało tylko 16 reprezentacji. Od 1982 roku liczba ta została zwiększona do 24. Z kolei w 1998 roku pozytywnie zaopiniowano dodatkowe rozszerzenie liczby uczestników MŚ do 32 reprezentacji.

Opisane zmiany wpłynęły również na przebieg kwalifikacji oraz to, ile drużyn wychodzi z grupy eliminacji Mistrzostw Świata. Jak to wyglądało w przypadku MŚ 2022?

Tutaj decydujące znaczenie mają miejsca przyznane poszczególnym federacjom. Przykładowo, ze strefy europejskiej (UEFA) na mundial może awansować aż 13 drużyn (zwycięzcy dziesięciu grup eliminacyjnych + 3 drużyny z baraży). Dla porównania – AFC (federacja Azji) oraz CAF (federacja Afryki) zapewnia tylko 5 miejsc gwarantujących bezpośredni awans na MŚ.

Jeżeli zaś chodzi o obydwie Ameryki, federacje CONCACAF (północna) oraz CONMEBOL (południowa) zapewniają odpowiednio 3 i 4 miejsca premiowane bezpośrednim awansem. Wszyscy pozostali uczestnicy MŚ zostaną natomiast wyłonieni w czasie baraży międzykontynentalnych.