Informacje o Mundialu

Gospodarz piłkarskich mistrzostw świata 2022 – poznaj Katar

Gospodarz piłkarskich mistrzostw świata 2022 - poznaj Katar

Przez cały XX wiek piłkarskie Mistrzostwa Świata były rozgrywane wyłącznie na 3 kontynentach. Były to: Europa, Ameryka Południowa oraz Ameryka Północna. Wynikało to głównie z faktu, że większość reprezentacji uczestniczących w MŚ pochodziła właśnie z tych kontynentów. Jednak z czasem mundial zaczął zyskiwać coraz bardziej międzynarodowy wizerunek.

Stopniowo na MŚ pojawiały się także ekipy z innych kontynentów. W efekcie już pierwsze MŚ w XXI wieku zostały rozegrane w Azji. Co więcej, nadchodzące MŚ 2022 zostaną po raz pierwszy w historii rozegrane na Półwyspie Arabskim. Gospodarzem imprezy będzie bowiem Katar. Co warto wiedzieć o tym kraju oraz procesie wyboru gospodarza MŚ?

Organizator MŚ – jak przebiega wybór?

O tym, kto organizuje Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, decyduje kapituła FIFA. Należą do niej członkowie federacji piłkarskich z całego świata. Oczywiście decyzja o lokalizacji mundialu jest niezwykle ważna, dlatego podejmuje się ją z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Przykładowo, o tym gdzie odbędą się MŚ 2022, zdecydowano już w 2010 roku!

Swoją kandydaturę zgłosiło wtedy 5 państw. W głosowaniach za wyborem gospodarza MŚ 2022 wzięło udział łącznie 22 członków kapituły FIFA Executive Committee. Sam schemat głosowania zakładał przeprowadzenie kilku rund. W każdej z nich odpadała kandydatura tego kraju, który jako potencjalny organizator MŚ 2022 otrzymał najmniej głosów. Wyniki poszczególnych głosowań nad kandydaturami były następujące:

Pierwsze głosowanie – Katar (11 głosów), Korea Południowa (4 głosy), Stany Zjednoczone (3 głosy), Japonia (3 głosy), Australia (1 głos – wyeliminowana).

Drugie głosowanie – Katar (10 głosów), Korea Południowa (5 głosów), Stany Zjednoczone (5 głosów), Japonia (2 głosy – wyeliminowana).

Trzecie głosowanie – Katar (11 głosów), Stany Zjednoczone (6 głosów), Korea Południowa (5 głosów – wyeliminowana).

Czwarte i ostatnie głosowanie – Katar (14 głosów), Stany Zjednoczone (8 głosów).

Ostatecznie to Katar został ogłoszony jako gospodarz piłkarskich Mistrzostw Świata 2022.

Gospodarz mundialu 2022 – co warto wiedzieć o Katarze?

Decyzja FIFA spowodowała ogólnoświatową burzę. Wiele piłkarskich federacji wyraziło swoje zdziwienie wyborem Kataru. Niektórzy zapowiadali nawet bojkot tej imprezy. Oliwy do ognia dodały również publikacje mówiące o możliwości wręczenia łapówek dotyczących opisanego już głosowania. Nic jednak nie wskazuje na to, aby MŚ 2022 miały się nie odbyć. Warto więc pokrótce zapoznać się ze specyfiką kraju organizującego tę imprezę.

Wybór Kataru spowodował historyczne przeniesienie mundialu z okresu letniego na okres jesienno-zimowy. Wynikało to z faktu, że temperatury panujące w lecie na Półwyspie Arabskim zazwyczaj przekraczają 40 stopni Celsjusza. W takich warunkach rozgrywanie spotkań nie wchodziłoby w grę.

Na pewno MŚ 2022 będą dużą odmianą w stosunku do wszystkich poprzednich imprez. Dlatego też kibiców nie trzeba chyba zachęcać do uważnego śledzenia nadchodzącego mundialu.